تبلیغات
.:: اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ::. - انتظار قسمت سوم
 
.:: اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ::.
إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكمُ‏ تَطْهِیرًا
درباره وبلاگ


إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكمُ‏ تَطْهِیرًا

همانا خداوند مى‏خواهد از شما اهل بیت پلیدى را بزداید و شما را پاكیزه و مطهّر گرداند

با درود بر شما کاربر گرامی
از اینکه این وبلاگ را برای استفاده انتخاب کرده اید متشکرم
منتظر نظرات سازنده شما خوبان هستم التماس دعا

مدیر وبلاگ : یا صاحب الزمان ادرکنی
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما بهترین موضوعات وبلاگ کدامند؟ .::میتوانید چند گزینه را انتخاب کنید::.


2ـ تقوا و پرواپیشگی


یكی از‌مهم‌ترین وظایف شیعیان در عصر غیبت امام زمان(علیه‌السلام) رعایت تقوا و اجتناب از معاصی و محرمات است. منتظر امام زمان(علیه‌السلام) كسی است كه در عصر غیبت به تهذیب نفس و تزكیه خود بپردازد، رذایل اخلاقی را از نفس خویش بزداید و به كسب فضایل مشغول گردد. چنانكه در روایتی از امام صادق(علیه‌السلام) نقل شده :

هر كس دوست دارد از یاران قائم(علیه‌السلام) باشد، باید منتظر او [بماند] و در ا ین حال به پرهیزكاری و اخلاق نیكو رفتار كند؛ پس اگر در این حال بمیرد و پس از مرگ او قائم بپاخیزد، پاداش او همچون كسی است كه آن حضرت را درك كرده است. پس كوشش كنید و در انتظار بمانید، این امر بر شما گوارا باشد، ای مشمولان رحمت الهی![14]

. حضرت مهدی(علیه‌السلام) نیز با توجه به ناگهانی بودن امر ظهور، همه شیعیان را به انجام اعمال نیك و شایسته و دوری از كردار و رفتار ناپسند در عصر غیبت فراخواند می‌فرمایند:

هر یك از شما باید آن چه را كه موجب دوستی ما می‌شود، پیشه خود سازد و از هرآنچه موجب خشم و نارضایتی ما می‌گردد دوری گزیند، زیرا فرمان ما به یك باره و ناگهانی می‌رسد و در آن زمان توبه و بازگشت برای كسی سودی ندارد و پشیمانی از گناه كسی را از كیفر ما نجات نمی‌دهد.[15]


موضوع تهذیب نفس و پرهیز از گناه و اعمال ناپسند، به عنوان یكی از وظایف منتظران در عصر غیبت، از چنان اهمیتی برخودار است كه در یكی از نامه‌های امام زمان(علیه‌السلام) به شیخ مفید(ره)، اعمال ناشایست و گناهانی كه از شیعیان سر می‌زند، به عنوان یكی از اسباب اصلی طولانی شدن غیبت و محروم ماندن شیعیان از دیدار آن حضرت شمرده شده است[16] باید در نظر داشت كه تنها زمانی می‌توانیم خود را منتظر امام زمان(علیه‌السلام) بدانیم كه در زندگی فردی و اجتماعی خود، راه و روش مورد نظر را پیاده كنیم، و در تمام مراحل زندگی رضایت حضرتش را در نظر بگیریم و در پیرو محض او باشیم.


در نامه امیرالمؤمنین علی(علیه‌السلام) به عثمان بن حنیف آمده است:

بدانید! برای هر كس امام و پیشوایی است كه در اعمال و رفتار خود از او پیروی می‌كند، و به روشنایی نور علم او هدایت می‌شود.

و بدانید ! امام شما از دنیای خود و از زینت‌های آن به دو جامه كهنه و از خوردنی‌هایش به دو قرص نان قناعت كرده است. بدانید! كه شما توانایی بر این گونه رفتار ندارید، و لكن مرا به دوری از محرمات و كوشش در انجام واجبات و با پاكدامنی و پیمودن راه صحیح یاری كنید.[17]منتظر واقعی با تحصیل تقوا و پرهیزكاری در مراحل مختلفی می‌تواند امام زمان(علیه‌السلام) را یاری كند. زیرا هرگاه كسی اهل تقوا شد آثار ظاهری تقوای او موجب بیداری و یادآوری و هدایت دیگران می‌شود و امام به وجود او افتخار می‌كند و در حقیقت زینت و آبروی مولایش می‌گردد و وجود او در هر مكان باعث برطرف شدن بلا و نزول رحمت می‌شود.

حال اشاره‌ای مختصر به معنا، فواید و آثار تقوا می‌نماییم.

تقوا در اصطلاح حفظ و نگهداشتن نفس است از مخالفت با اوامر و نواهی حق تعالی اگر بخواهیم تقوا را در یك جمله بیان كنیم، همان گناه نكردن و اطاعت محض پروردگار را گویند كه در قرآن كریم آثار و فواید زیادی بر آن مترتب شده چنانچه خداوند متعال آنرا سبب قبولی اعمال، محبت خود ، اكرام بندگان، جلب روزی حلال، خروج از معاصی، رهایی از عذاب و بشارت به نعمت‌های جاویدان برمی‌شمرد.


اما راه دست یابی به تقوا و نجات از بی‌تقوایی چیست؟ خلاصه باید گفت: شناخت خداوند و نعمت‌هایی كه به ما ارزانی داشته، معرفت به مبدأ و معاد؛ اینكه انسان از كجا آمده و به كجا می‌رود؟ سر منزل او كجاست؟ و تفكر در آیات و روایاتی كه درباره مرگ، قبر، برزخ و قیامت به مارسیده و تخلیه دل از محبت دنیایی باعث روشن شدن چراغ تقوا در دل می‌شود.

اگر انسان خانه دل را از اغیار خالی نماید و دست و پای جان را از غل و زنجیر هوای نفس آزاد گرداند و از مرداب نا امن دنیا به ساحل امن و آغوش گرم معرفت و زهد پناه برد می‌تواند زمینه ساز واقعی ظهور حضرت مهدی(ع) باشد.


3ـ یاد امام

آنچه منتظران را در كسب معرفت امام و پیروی از آن بزرگوار یاری می دهد و پایداری و استقامت در راه انتظار را به دنبال دارد، یاد و توسل دائم با امام زمان(علیه السلام) است. به راستی وقتی امام مهربان همیشه وهمه جا به حال شیعیان خودنظر دارد و لحظه‌ای آن ها را از یاد نمی برد آیا رواست كه دلدادگان روی او به دنیا و تعلقات آن سرگرم شوند و از یاد عزیز غفلت نمایند. راه و رسم دوستی و محبت آن است كه در همه حال آن بزرگوار را بر خود و دیگران مقدم بدارند. وقتی بر سجاده دعا می نشینند از او آغاز كنند و برای سلامتی و فرج آن حضرت دعا نمایند كه آن بزرگوار خود فرمود: برای تعجیل فرج بسیار دعا كنید كه فرج شما در همان است.


منتظر حقیقی، در هنگام صدقه دادن، ابتدا سلامتی وجود شریف امام خود را در نظر می گیرد. به هر بهانه دست توسل به دامن پر مهر مولایش می زند و به اشتیاق ظهور مبارك او و دیدن جمال بی مثالش ناله سر می دهد. رهرو راه انتظار در مجالسی كه به نام آن محبوب دل ها، تشكیل می شود حضور می یابد تا ریشه‌های محبت او را در دل محكم كند و به ساحت مقدس آن مولای غریب عرض ارادتی نماید با یاد او به جمكران و سهله و سرداب مقدس می رود و همه زمان ها و مكان ها را به دنبال او و با یاد گل روی او سپری می كند تا شاید آن مولای مهربان با نیم نگاهی به او عنایت كند و مس وجود او را زر نماید. از زیباترین جلوه های یاد در زندگی منتظران آن است كه هر روز با او تجدید عهد كرده و پیمان وفاداری ببندند واستواری خود را بر آن عهد اعلام كنند.در دعای عهد چه زیبا می خوانیم كه:


بار خدایا! من در بامداد این روز و تمام دوران زندگیم، عهد و پیمان وبیعتی را كه از آن حضرت بر گردن دارم تجدید می كنم، كه هرگز از آن عهد و بیعت برنگردم و بر آن پایدار بمانم. بار خدایا! مرا از یاران و یاوران آن حضرت و مدافعان از حریم مقدس او و شتاب كنندگان به سوی او برای انجام خواسته هایش و اطاعت كنندگان از دستوراتش و حمایت كنندگان از وجود شریفش و.. شهیدان در ركاب حضرتش قرار ده.


از امام صادق(علیه السلام) منقول است كه هر كس چهل صبح این دعای عهد را بخواند از یاران حضرت قائم(علیه السلام) باشد، و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد خدا او را از قبر بیرون آورد تا در خدمت آن حضرت باشد.[18]


اگر كسی این عهد را بخواند و از اعماق وجود به مضامین آن پایبند باشد هرگز به سستی گرفتار نمی شود و در تحقق آرمان های امام زمان(علیه السلام) و زمینه سازی برای ظهور آن بزرگوار لحظه‌ای از پا نمی نشیند

آری! این عقیده و یاد است كه به همه اعمال و رفتار انسان جهت می دهد و محرك انسان در میدان عمل می گردد تا هم به تهذیب اخلاق خود و هم به هدایت وارشاد جامعه همت گمارد اگر چنین حالتی در شخص به وجود آید و یاد محبوب در تمام وجودش جا گیرد دیگر گناه ومعصیتی از او سرنمی زند و همواره به دنبال جلب رضایت مولایش می باشد واین یاد به تمام زندگی او رنگ الهی می دهد و او را منتظر واقعی می گرداند.

4ـ اطاعت از امام غایب (علیه السلام)


وقتی معرفت امام در سینه ها شكوفه زد و با رعایت تقوا و پرهیزكاری عطر یادش فضای جان را پر كرد سخن از پیروی و اطاعت آن مظهر كمالات و فضائل به میان می آید.

براستی اطاعت چیست؟ اطاعت همان علت خلقت و آفرینش است. اطاعت یعنی ذوب شدن در خواسته های معبود و در مقابل او از خود اراده‌ای نداشتن. خداوند در قرآن می فرماید: یا ایها الذین أمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منكم.

همین اطاعت از خدا به دستور او، درباره رسول اكرم و ائمه معصومین(علیهم السلام) نیز مطرح می شود. مؤمن واقعی كسی است كه از خدا و رسول خدا و ائمه معصومین اطاعت كند واطاعت از پیشوایان را در کنار پیروی از خداوند بداند چنانكه امام هادی (علیه السلام) در زیارت جامعه می فرماید:

كسی كه از شما معصومین اطاعت كند از خداوند اطاعت كرده است.


شاید به طور خلاصه بتوان گفت اطاعت همان تطبیق دادن نفس با فرامین و خواسته های اهل بیت(علیهم السلام) می باشد اطاعت را باید ابتدا از مسائل اولیه شرعیه شروع کرد و محرمات و واجباتش را بشناسد.

به انجام صحیح واجبات و ترك محرمات کوشا باشد. و با این کار ظرف درون را از آلودگی ها و خبائث حیوانی پاك نماید و دیو هوای نفس را از دل بیرون كند تا در آن زمان است كه انسان دیوانه وار به دنبال مولای غایب می گردد و در همه جا او را جستجو می كند و از روی محبت و عشق، چون مولایش را لایق می بیند از او فرمانبرداری می كند و اوامر او را مطاع می‌داند. بنابراین وقتی انسان مطیع مولایش شد و اطاعت او را بر همه چیز مقدم كرد به تمامی وظایف خود عمل كرده و بر صراط مستقیم قدم برداشته است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 28 شهریور 1396 05:03
Ahaa, its good conversation regarding this post at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 11:06
What's up friends, its wonderful post about cultureand fully explained, keep it up all the time.
جمعه 6 مرداد 1396 07:48
Spot on with this write-up, I seriously feel this site
needs far more attention. I'll probably be back again to read more,
thanks for the advice!
جمعه 30 تیر 1396 12:33
Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other blogs?
I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really
like to have you share some stories/information.
I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot
me an email.
پنجشنبه 22 تیر 1396 10:49
Hello there, I discovered your site by way of Google even as searching for a related matter, your site came up, it appears to be like
great. I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, just turned into aware of your blog via Google,
and located that it's truly informative. I'm gonna watch out for brussels.
I will appreciate in case you proceed this in future.
Numerous other people will probably be benefited out
of your writing. Cheers!
سه شنبه 20 تیر 1396 07:57
I leave a response each time I especially enjoy a article on a site
or if I have something to contribute to the discussion. It's caused by the passion displayed in the article
I looked at. And on this post .:: اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ::
. - انتظار قسمت سوم. I was actually excited enough to post a thought ;
) I actually do have some questions for you if it's allright.
Could it be just me or does it look as if like a few of these
remarks come across like written by brain dead people? :-P And, if you are writing at other
social sites, I would like to follow everything new you have to post.

Would you make a list the complete urls of all your communal pages like
your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?
دوشنبه 12 تیر 1396 17:43
You can definitely see your expertise within the work you write.
The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid
to say how they believe. All the time follow your heart.
یکشنبه 11 تیر 1396 13:51
Loving the information on this website, you have done outstanding job on the blog posts.
یکشنبه 21 خرداد 1396 11:27
I am really impressed together with your writing abilities and also
with the structure on your weblog. Is this
a paid subject matter or did you modify it your self? Either way stay up
the excellent high quality writing, it is uncommon to look
a nice blog like this one today..
سه شنبه 2 خرداد 1396 10:14
This article will assist the internet users for building up new web site or even a weblog from start to end.
جمعه 22 اردیبهشت 1396 10:37
Hello mates, how is all, and what you wish for to say on the topic of this paragraph, in my view its
genuinely remarkable in favor of me.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 18:41
What's up Dear, are you genuinely visiting this web page daily,
if so after that you will absolutely take fastidious experience.
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:16
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to
your site? My blog site is in the exact same
niche as yours and my users would genuinely benefit from a lot of the information you present here.
Please let me know if this okay with you. Appreciate it!
دوشنبه 28 فروردین 1396 19:00
Asking questions are in fact pleasant thing if you are not understanding
something totally, however this post presents fastidious understanding yet.
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:06
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive
a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and
she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with
someone!
جمعه 18 فروردین 1396 14:23
Ridiculous story there. What happened after?

Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی