تبلیغات
.:: اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ::. - انتظار قسمت دوم
 
.:: اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم ::.
إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكمُ‏ تَطْهِیرًا
درباره وبلاگ


إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكمُ‏ تَطْهِیرًا

همانا خداوند مى‏خواهد از شما اهل بیت پلیدى را بزداید و شما را پاكیزه و مطهّر گرداند

با درود بر شما کاربر گرامی
از اینکه این وبلاگ را برای استفاده انتخاب کرده اید متشکرم
منتظر نظرات سازنده شما خوبان هستم التماس دعا

مدیر وبلاگ : یا صاحب الزمان ادرکنی
مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما بهترین موضوعات وبلاگ کدامند؟ .::میتوانید چند گزینه را انتخاب کنید::.


انتظار از نگاه روایات


در روایات و سخنان حیات بخش پیشوایان شیعه، گلواژه انتظار مفهومی بس ژرف و پرارج دارد. گویا انتظار زیبا‌ترین و كامل‌ترین جلوة بندگی حق تعالی است، به گونه‌ای كه رسول خدا(صلی الله علیه و آله) انتظار فرج را برترین عبادت و افضل اعمال امتش می‌خواند.[1] به همین تناسب در فرهنگ دینی و در روایات ما، منتظران از جایگاه والا و ممتازی برخوردارند و تعابیر مهمی در مقام و منزلت آن‌ها بیان شده تا جائیكه پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) آنان را برادران خود می‌نامند

امیرمؤمنان علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: منتظران امر ما مانند كسانی هستند كه در راه خدا به خون خود غلطیده‌اند.[2] و امام سجاد(علیه‌السلام) درباره ایشان می‌فرمایند:

مننتظران ظهور برترین مردمان همه روزگارانند،[3] كه خداوند به ایشان اجر هزار شهید از شهدای بدر و احد عطا می‌كند.[4] آنان به مجاهدان پیكارگری مانند كه در پیش روی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) با شمشیر نبرد می‌كنند.[5]


امام كاظم(علیه‌السلام) دربارة شیعیان و منتظران عصر غیبت می‌فرمایند:  

[align=center]خوشا به احوالشان، به خدا سوگند آنان در روز قیامت، در مرتبة ما و با ما خواهند بود.[6]به راستی، سِرِ برخورداری منتظران از چنین جایگاه رفیع و منزلت بی‌بدیلی كه فرشتگان مقرب الهی نیز به آنان غبطه می‌خورند، در چه چیزی نهفته است؟ هر چه هست به حقیقت انتظار برمی‌گردد.
مگر انتظار چیست كه تا این حد كمال آفرین و تكامل بخش است؟ این چه حقیقتی است كه انسان را به مرتبة ملكوتیان و بالاتر از آنان سوق می‌دهد.
آری! این ها همه به مفهوم واقعی انتظار و وظایف منتظران بر می گردد که در این قسمت پیرامون آن توضیحاتی به خوانندگان محترم ارائه می دهیم:


مفهوم صحیح انتظار

مفهوم مذهبی انتظار، امید به آینده است، آینده‌ای كه در آن مردم جهان، از زور و فشار و استبداد و تسلط نظام‌های غلط، نجات پیدا كنند و رژیم‌های ضد انسانی از میان بروند و زندگی پر نشیب انسان‌ها آكنده از صلح و امنیت گردد و حق پرستان پیروز، و باطل گرایان نابود شوند.

آنچه از مجموع آیات و روایات اسلامی و مفهوم خود كلمه انتظار استفاده می‌شود این است كه انتظار، در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، عامل رشد و اصلاح، مقاومت و پیشرفت، بیداری و حركت، و از عقاید انقلاب آفرین و ریشة اصل قیام جهانی حضرت مهدی(علیه‌السلام) است.


وظایف منتظران

در مورد وظایف و تكالیف شیعیان در دوران غیبت سخن‌های بسیاری گفته شده است. حتی كتاب‌های منتقل نیز در این باره تألیف و تدوین گردیده و در بعضی از كتاب‌ها مانند مكیال المکارم تا
هشتاد وظیفه برای منتظران حضرت مهدی(علیه‌السلام) برشمرده‌اند. ما در این مجال برآنیم كه وظایف اصلی منتظران یوسف زهرا(سلام‌الله‌علیها) را به طور خلاصه و روان در اختیار خوانندگان قرار دهیم.


1ـ شناخت ولی عصر(علیه‌السلام)

اولین و مهم‌ترین وظیفه‌ای كه هر شیعة منتظر بر عهده دارد كسب معرفت و شناخت نسبت به وجود نازنین امام زمان(علیه‌السلام) است. زیرا به دلیل عقلی و نقلی تحصیل معرفت و شناخت صفات و ویژگی‌های آن جناب واجب است و ایمان بدون شناخت امام زمان (علیه‌السلام) تحقق نمی‌پذیرد، و هیچ عملی را خداوند از بندگان قبول نمی‌كند مگر اینکه با شناخت و معرفت امام زمان(علیه‌السلام) عجین باشد.[7]

این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است كه در روایات بسیاری كه از طریق عامه و خاصه از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین(علیهم‌السلام) نقل شده، آمده است كه: هر كس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهل مرده است.[8]


و در ورایت دیگری كه ثقة الاسلام كلینی از امام باقر(علیه‌السلام) نقل می‌كند، آمده است: هر كس در حالیكه امامی‌ نداشته باشد بمیرد، مردنش مردن جاهلیت است و هر کس با شناخت امامش بمیرد، پیش افتادن و یا تأخیر این امر (دولت آل محمد (علیهم‌السلام)) او را زیان نرساند و هر كس بمیرد در حالی‌كه امامش را شناخته، همچون كسی است كه در خیمه قائم(علیه‌السلام) با آن حضرت باشد.[9]

توجه به مضامین دعاهایی كه خواندن آن‌ها در عصر غیبت سفارش شده و مورد تأكید قرار گرفته نیز ما را به اهمیت موضوع شناخت و معرفت حجت خدا رهنمون می‌سازد؛ چنان كه در یكی از دعاهای معروف و معتبری كه شیخ صدوق (رحمة الله علیه) آنرا در اكمال الدین نقل كرده می‌خوانیم:

پروردگارا! حجت خود را به من بشناسان كه اگر حجتت را به من نشناسانی از دینت گمراه می‌گردم. خداوندا! مرا به مرگ جاهلیت نمیران و دلم را از حق، پس از آن‌كه هدایتم فرمودی منحرف مگردان.[10]

این شناخت و معرفت حجت الله چه اكسیری است؟ كه اگر با مس وجود آدمی آمیخته نگردد، بشر از مرز حیوانیت و توحش فراتر نرود و به مرگ جاهلیت از دنیا كوچ كند.

امام صادق(علیه‌السلام) در مورد كم‌ترین درجه معرفت امام می‌فرماید: كم‌ترین درجه معرفت به امام آن‌است كه... [بدانی] امام وارث[و جانشین] پیامبر است و همانا اطاعت از او اطاعت از خدا و رسول خداست و باید در هر امری تسلیم او بود و به سخن و فرمان او عمل كرد.[11]مؤلف كتاب مكیال المکارم مراد و مقصود از معرفت امام را كه در روایات یاد شده بر آن تأكیده گردیده است، چنین بیان می‌كند: بی‌تردید مقصود از شناختی كه امامان ما تحصیل آن‌را نسبت به حضرت مهدی(علیه‌السلام) امر فرموده‌اند، این است كه ما آن حضرت را آن‌چنان كه هست بشناسیم؛ به گونه‌ای كه این شخصیت سبب در امان ماندن ما از شر شیاطین و دوری از معاصی باشد و ما را به كمال مطلوب انسانی رهنمون سازد و مایه نجاتمان از اعمال گمراه كننده مدعیان دروغین مهدویت شود. این چنین شناختی جز به دو امر حاصل نمی‌گردد:
اول، شناختن شخص امام(علیه‌السلام) به نام و نسب و دوم، شناخت صفات و ویژگی‌های امام و به دست آوردن این دو شناخت از اهم واجبات است.[12]


البته شناخت صفات و ویژگی‌های آن حضرت كه در كلام فوق به آن اشاره شد، در عصر ما از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار است و در واقع این نوع شناخت است كه می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی منتظران منشأ تغییر و تحول باشد، زیرا اگر كسی فقط به یكی از صفات آن حضرت پی ببرد مثلاً یقین حاصل كند كه حضرتش شاهد و ناظر دائمی اعمال شیعیان و محبانش می‌باشد[13] و خویشتن را همیشه در محضر او ببیند؛ چنین فردی هیچ گاه آلوده به معاصی و محرمات نمی‌شود و روز به روز بر فضائل و سجایای اخلاقی او افزوده می‌گردد و در مسیر سعادت و كمال قدم بر می‌دارد.


نكته‌ای كه باید‌ در این جا در نظر داشت این است كه شناخت امام زمان(علیه‌السلام) از شناخت، دیگر امامان معصوم(علیهم‌السلام) جدا نیست و اگر كسی به طور كلی به شأن و جایگاه ائمه هدی واقف شد، صفات و ویژگی‌های آنها را شناخت و به وظیفه خود در برابر آن‌ها پی برد، قطعا نسبت به امام عصر(علیه‌السلام) نیز به شناختی شایسته و كامل می‌رسد . یكی از راه‌های پی بردن به مراتب و عظمت امامان معصوم(علیهم‌السلام) مطالعه و تحقیق در كتاب‌هایی است كه در این زمینه نگاشته شده است كه از جمله می‌توان به كتاب‌های زیر اشاره نمود:  

بحارالانوار: جلدهای پنجاه و یكم تا پنجاه و سوم، اصول كافی جلد اول ، الغیبة شیخ طوسی، كتاب الغیبه نعمانی و كمال الدین و تمام النعمه شیخ صدوق، كه به لطف خدا همه این ‌كتاب‌ها به فارسی ترجمه شده و در دسترس همگان قرار گرفته است.

شایان ذكر است به این نكته نیز اشاره كنیم كه اصلی‌ترین راه شناخت و تحصیل معرفت امام زمان(علیه‌السلام) رعایت تقوا و اجتناب از معاصی و محرمات ا ست كه در عنوان بعدی به توضیح و تبیین آن می‌پردازیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 20:05
There's definately a lot to learn about this subject.
I really like all of the points you've made.
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:44
Hello to every body, it's my first visit of this weblog; this weblog consists of
awesome and actually excellent stuff for readers.
جمعه 6 مرداد 1396 07:51
Hello, after reading this awesome piece of writing i am too cheerful to share my experience here with friends.
شنبه 31 تیر 1396 03:01
I every time spent my half an hour to read this website's content everyday along with a mug of coffee.
پنجشنبه 22 تیر 1396 03:29
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further write ups thanks
once again.
دوشنبه 12 تیر 1396 07:03
Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.

Please let me know where you got your theme. Thanks a lot
سه شنبه 2 خرداد 1396 00:34
For latest news you have to visit the web and on world-wide-web I found this web page as a finest website for latest updates.
جمعه 22 اردیبهشت 1396 07:48
WOW just what I was looking for. Came here by searching for انتظار
شنبه 2 اردیبهشت 1396 05:47
Hello! I understand this is sort of off-topic but I needed to ask.
Does running a well-established website such as yours take a lot of
work? I'm completely new to running a blog but I do write in my journal
on a daily basis. I'd like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
Appreciate it!
سه شنبه 29 فروردین 1396 15:02
I am actually grateful to the holder of this web site who has shared
this great article at at this place.
سه شنبه 29 فروردین 1396 12:53
hello!,I like your writing very much! share we communicate
more about your article on AOL? I require a specialist on this house to solve my problem.
May be that's you! Taking a look ahead to look you.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 18:33
If some one desires expert view regarding running a blog after that i advise him/her to visit
this website, Keep up the nice job.
یکشنبه 20 فروردین 1396 16:16
It is the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips.
Perhaps you can write next articles referring to this article.
I wish to read even more things about it!
جمعه 18 فروردین 1396 14:12
Hi to every , for the reason that I am genuinely keen of reading this blog's post to be updated regularly.
It consists of pleasant data.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 07:35
Wonderful post however , I was wanting to know
if you could write a litte more on this subject?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit
further. Many thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
یا صاحب الزمان (عج) ادرکنی